نمایشگر رایانه

نمایشگر رایانه چیست:

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نمایشگر،صفحه نمایش الکترونیکی تصویر برای رایانه است که توسط کابل به آداپتور تصویری متصل شده وبه عنوان متداول ترین دستگاه خروجی کاربرد دارد. از سال 1980 به بعد نمایشگر ها برای پردازش داده ها و سرگرمی مورد استفاده قرار گرفته اند در حالیکه از تلویزیون برای برخی از قابلیت های رایانه استفاده شده است.

تاریخچه نمایشگر رایانه:

در ابتدا، کامپیوترهای الکترونیکی با یک صفحه‌ای با لامپ‌های روشن نشان داده می‌شدندکه این به مهندسان عامل رایانه اجازه می‌داد بر وضعیت داخلی از ماشین نظارت داشته باشند ، بنابراین این صفحه از لامپ‌ها به عنوان نمایشگر شناخته شده‌اند. هنگامی که مانیتورهای اولیه فقط یک مقدار بسیار محدود و گذرایی از ااطلاعات را نمایش می دادند مجموعه‌ای از لامپ‌های روشن با لوله پرتو کاتدی که می‌تواند معادل چند لامپ روشن با قابلیت اطمینان بیشتر عمل کند، جایگزین آن شدند به همین ترتیب فناوری توسعه پیدا کرد و آن‌ها متوجه شدند که خروجی یک صفحه نمایش سی آر تی انعطاف پذیرتر از صفحه‌ای با لامپ‌های روشن است.

انواع نمایشگر رایانه:

• نمایشگر پرتو کاتدی یا سی آر تی (CRT)

• نمایشگرهای ال‌سی‌دی (LCD) 

• نمایشگرهای ال‌ای‌دی (LED)

 

مانیتورهای لامپ‌ تصویری یا  CRT: این مانیتورها در اندازه 12 و 14 اینچ به بازار عرضه شدند ،که استفاده از اندازه 15 و 17 اینچ آنها در بین کاربران رونق گرفته و در حال حاضر اندازه 17 اینچ آنها بیشتر مورد استقبال می‌باشد. در حال حاضر انواع 19، 21 و 22 اینچ نیز تولید شده که به دلیل قیمت نسبتا بالاتر، کمتر مورد استقبال عموم قرار می‌گیرند. این نوع مانیتورها دارای صفحات محدب و تخت هستند.

 

مانیتورهای : LCD مانیتورهایی هستند با قطر کم و بدون لامپ تصویر و قطر آنها در حدود 4 سانتی‌متر است.به مانیتورهای LCD کریستال مایع نیز می‌گویند، به این مانیتورها باید از زاویه مستقیم نگاه کرد تا تصویر به خوبی دیده شود.

مانیتورهای LED: مانیتورهایی هستند شبیه به LCDها، که برای نمایش تصویر از دیودهای نوری استفاده می‌کنند.